Biznesa modelēšana

12122944_544037049080542_7391375040543794790_nVai zināji, ka pasaules pelnošāko uzņēmumu vadītāji pārskata esošā biznesa modeļa efektivitāti katrus 6 mēnešus? Katrus sešus mēnešus tie izanalizē 10 svarīgākos pelnoša biznesa elementus un atrod atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

1.Produkts. Ko tieši tu pārdod? Kā tavs produkts var mainīt/uzlabot klienta dzīvi? Kādā veidā notiek šīs pārmaiņas? Kādas ir tava produkta priekšrocības? Kā tas atšķiras no konkurentiem? Kāda ir tā unikālā pievienotā vērtība? Kam ir jānotiek, lai klients to iegādātos? Kādā veidā klients to iegādājas?

2.Klients. Kas ir tavs “ideālais” klients? Kur dzīvo? Cik vecs? Ar ko nodarbojas? Kādi ir viņa ienākumi? Kā viņš pelna naudu? Kas ir viņa klienti un ienesīgākie produkti? Kas ir viņa vērtības? Kādi ir viņa hobiji? Kādā valodā runā? Kur ir vislielākās iespējas viņu satikt un uzrunāt?

3.Mārketinga stratēģija. Kādus komunikācijas kanālus tu izmantosi, lai uzrunātu konkrētas klientu grupas, kuras vēlies sasniegt? Cik bieži tu to darīsi? Kā tu zināsi, ka sasniedz vēlamo rezultātu? Kādu cenu to noteikti savam produktam un pēc kādiem kritērijiem to darīsi? Ko tieši tu teiksi saviem klientiem un kādu atbildes reakciju sagaidi? Kā tu izcelsi sava produkta priekšrocības?

4.Pārdošanas process. Kāds būs tavs skripts jeb komunikācijas modelis? Kā tu piesaistīsi “pareizos” klientus? Kā tu izveidosi abpusēji pozitīvu emocionālu saikni? Ar kādiem jautājumiem tu izzināsi klienta vērtības un vajadzības? Kā tieši tu pasniegsi savu vēstījumu? Kā pārvarēsi iebildumus? Ar kādām metodēm panāksi vienošanos par darījumu? Kā panāksi atkārtotu darījumu un jautāsi atsauksmes?

5.Attiecību serviss. Ko klienti domā par tevi un tavu produktu? Ko tu gribētu, lai viņi domā? Cik procentuāli no visiem darījumiem ir atkārtoti pirkumi? Cik bieži tu komunicē ar saviem klientiem? Cik bieži tu saņem klientu atsauksmes, ieteikumus, sūdzības? Cik bieži klienti pērk tavu produktu vai pakalpojumu? Ko tev nozīmē lielisks klientu serviss? Kad tu pēdējo reizi jautāji saviem klientiem par to, kā uzlabot savu darbu? Ko tu vari darīt, lai uzlabotu klientu apmierinātību ar saņemto produktu vai pakalpojumu?

6.Pārdošanas kanāli. Kādus pārdošanas kanālus tu izmanto? Kuri no tiem dod lielāku peļņu? Kādus pārdošanas kanālus izmanto stiprākie konkurenti? Kādus jaunus produktus tu varētu pārdot, izmantojot esošos kanālus? Kādus jaunus pārdošanas kanālus tu varētu izmantot esošajiem produktiem? Kādus jaunus produktus tu varētu radīt jauniem pārdošanas kanāliem? Kā tu vari būt noderīgs citiem uzņēmējiem? Kādus sadarbības partnerus tu varētu piesaistīt, lai palielinātu uzņēmuma pārdošanas apjomus?

7.Izmaksas. Kā tu varētu samazināt šī brīža izmaksas, neietekmējot produkta kvalitāti? Kā tu varētu samazināt jaunu klientu piesaistes izmaksas? Kā tu varētu samazināt pārdošanas kanālu izmaksas? Kā tu varētu samazināt piegādes izmaksas? Kuri ir tavi TOP 20% pelnošākie produkti? Kā tu varētu tos pārdot vairāk? Kuri ir tavi vismazāk ienesīgākie produkti? No kuriem produktiem tev būs jāatsakās?

8.Tendences. Kādas pārmaiņas notiek tavā nozarē? Kādu tu redzi savu biznesu 5 gadu periodā? Kādu tu redzi nozares attīstību nākamo 12 mēnešu laikā? Kādas pārmaiņas var radīt apdraudējumu tavam biznesam? Kā tu vari izmantot pārmaiņas savā labā? Kā mainās tavu klientu vērtības un vajadzības? Kādas pārmaiņas ir gaidāmas klientu apkalpošanas un mārketinga jomā? Kā mainās klientu pirkšanas paradumi attiecībā uz tavu produktu? Kā tehnoloģiju attīstība ietekmē un ietekmēs tavu biznesu?

9.Konkurenti. Kas ir tavi šī brīža spēcīgākie konkurenti? Ar ko viņi ir tik īpaši? Kas ir viņu vājās vietas? Ko tu vari no viņiem mācīties? Kas ir viņu lielākie un vērtīgākie klienti? Ko tev vajadzētu sākt darīt nekavējoties, lai kļūtu par savas nozares līderi?

10.Domāšana. Vai ņemot vērā tavas šī brīža zināšanas, pieredzi un domāšanas līmeni, ir kas tāds, ko tu vairs nedarītu vai darītu citādāk?

Rezumējums jeb pelnoša biznesa panākumu formula – panāc, lai klients nopērk, tad izdari tā, lai nopērk vēlreiz un tad viņš atvedīs pie tevis arī savus draugus. Un tā tas turpināsies.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s