12 PADOMI EFEKTĪVĀM PĀRRUNĀM

1. Sagatavojies gan morāli, gan fiziski!

Iegūsti papildu informāciju gan par pašu pārrunu veicēju, gan par aptākļiem, kas ar tām saistās. Visu, kas var noderēt pārrunu laikā. Un jo vairāk tu zini, jo stiprāks tu esi! Un pats svarīgākais – esi gatavs nesaļimt, sagaidot otras puses pretestību.
Atceries – pārrunās uzvar tas, kurš ir labāk sagatavojies!Saglabā vēsā miera pozu!

2. Nodali cilvēkus no situācijas!

Saglabā mieru, turi muti un neliec otrai pusei manīt, cik ļoti tu vēlies iegūt uzvaru, konkrētu produktu vai pakalpojumu. Tiklīdz tu izrādi emocijas, tu kļūsti atkarīgs no otra puses labvēlības.
Atceries – tev nevajag to darījumu par katru cenu! Ja tev to vajag vairāk, nekā otrai pusei, tu jau esi zaudējis!

3. Zini, ko tu vēlies sasniegt!

Definē vēlamo rezultātu jeb BATNA (Best Alternative To a Negotiated Agreement). Citiem vārdiem – apzinies sev izdevīgāko pārrunu rezultātu un izmanto to kā atskaites punktu pārrunu procesa laikā.
Atceries – zini, ko vēlies un parādi, ka zini, ko vēlies!

4. Zini, ko vēlas sasniegt otra puse!

Ja otra puse ir piekritusi pārrunām, tas nozīmē, ka tev ir kāda noteikta vērtība. Otrai pusei kaut ko no tevis vajag. Pirms sāc, izveido sarakstu ar otras puses potenciālajiem ieguvumiem!
Atceries – pārsteidz otru pusi ar savu informētību un informācijas kvalitāti!

5. Sagatavo atkāpšanās ceļu!

Pirms sāc, izveido sarakstu ar lietām un apstakļiem, no kuriem tu esi gatavs atkāpties. Tāda ir pārrunu būtību – kaut ko iegūstam, ja no kaut kā esam gatavi atkāpties.
Atceries – esi gatavs no kaut kā atteikties un panākt solīti pretī! Tādi ir spēles noteikumi!

6. Definē atkāpšanās punktu!

Pirms sāc, zini, kad un kur jābeidz. Definē punktu pārrunu gaitā, kuru sasniedzot, pārrunas, vienkārši, zaudē jēgu. Punktu, kur tu pieklājīgi atvadies un atstāj pārrunu telpu ar cieņu.
Atceries – eksistē brīdis, kad tu pieklājīgi atvadies un atstāj pārrunu telpu!

7. Panāc, lai otra puse publisko savu vēlmi pirmā!

Panāc, lai otra puse pirmā publisko savu redzējumu attiecībā uz pārrunu rezultātu. Kad tas būs izdarīts, tev būs diskusiju telpa, kuru piepildīt ar sev izdevīgiem nosacījumiem. Šādi tu pārņem iniciatīvu un virzi sarunu sev labvēlīgā gultnē.
Atceries – tas, kurš atklāj savas kārtis pirmais, atdod arī savu spēku un ietekmi!

8. Kļūsti par skabargu!

Uzstāj uz objektīvu kritēriju, ciparu, skaitļu un aprēķinu izmantošanu. Iedziļinies detaļās un niansēs. Zini otras puses mērķus, sāpes un problēmas. Apšaubi otras puses autoritāti un informācijas ticamību, taču nepārcenties – saglabā iespējami pozitīvu emocionālu saikni.
Atceries – tavi spēcīgākie ieroči ir miers, mājas darbs un mērķtiecīgi jautājumi!

9. Neieciklējies tikai uz cenu!

Tev ir jābūt kaut kam vairāk par cenu vai procentu likmi. Zini un izmanto arī citus instrumentus un savus potenciālos ieguvumus. Jo vairāk tādu ir, jo lielāks tev ir spēks.
Atceries – ir jābūt kam vairāk par cenu! Jo plašāks ir pārrunu lauks, jo lielākas ir iespājas vienoties!

10. Veic pierakstus uz papīra!

Pārrunu procesā izmanto kalkulatoru, pierakstus un vizualizāciju. Tam ir vairākas priekšrocības – kalkutātors liecina, ka tavs domu gājies ir racionāli argumentēts. Plus, veicot pierakstus, tu zināsi par ko tika runāts un kādi nosacījumi panākti. Visbeidzot, vizualizācija par 30 – 40% paaugstina komunikācijas efektivitāti.
Atceries – smaids, papīrs un kalkulators dara brīnumus!

11. Pietaupi fināla lēmumu finālam!

Pietaupi savu gala lēmumu, kad jūti, ka saruna tuvojas noslēgumam. Līdz tam – esi atvērts diskusijai, izmanto elestīgu pieeju un pacenties iegūt no pārrunām pēc iespejas vairāk.
Atceries – atklāj savu beigu lēmumu noslēgumā! Līdz tam – izdari visu iespējamo, lai panāktu sev izdevīgāku rezultātu!

12. Nesadedzini tiltus!

Arī tad, ja pārrunas beidzas ne ar ko vai tu jūties vīlies par iznākumu, nesadedzini tiltus! Saglabā lietišķi draudzīgas attiecības un gatavojies nākamajām.
Atceries – slikts pārrunu rezultāts, nenozīmē beigas! Visticamāk, jūs reiz tiksietes atkal! Citā vietā un laikā! Vēlams, ar smaidu!

Un vēlies vairāk! http://www.ccgroup.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s