Kāpēc man nesanāk?

Saņēmu jautājumu no Ivetas, mazā biznesa īpašnieces.

Ja Ivetai no tā kļūst labāk – man arī sākumā nesanāca. Pirmos 2 gadus biznesa īpašnieka statusā man nebija neviena klienta! Zero! Nulle! 

Can you belive it?

Zemāk esmu uzskaitījis 12 būtiskākos iemeslus, kādēļ uzņēmējiem neizdodas sasniegt iecerēto. 

1. Tas nemaz nav bizness!

Dažkārt, tas nemaz nav bizness, bet gan spekulācija. Nopirkt lētāk un pārdot dārgāk, nav bizness. Jā! Ja dikti paveicas, kāds grasis atlec, taču bizness sākas ar Vērtības radīšanu! 
Pieraksti! Tu radi cilvēkiem kādu konkrētu vērtību – caur saviem īpašajiem talantiem un kompetencēm.

2. Tev trūkst uzņēmēja domāšanas un profesionālo kompetenču!

Uzņēmējs, pirmām kārtām, ir ticis vaļā no atkarības, kas saucas algas diena. 
Otrkārt, viņam ir spīts, gribasspēks, drosme un radošums jeb miljons ideju. Tās visas ir rakstura iezīmes, kuras var un vajag attīstīt.
Treškārt, viņš strādā 24/7 – domā, dara, kļūdās, mācās, mēra, analizē un atkārto. Nepārtraukti! Kamēr izdodas! Un pēc šī algoritma strādājot izdodas vienmēr!

3. Tu centies izgudrot velosipēdu!

Tā vietā, lai paņemtu jau gatavas iestrādes un pārdošanas platformas, tu centies darīt pa savam. Paņem kaut ko no viena, kaut ko no otra, sastiķē kopā un saki, ka nestrādā! Skaidrs, ka nestrādā! Mans padoms. Paņem efektīvākos praktiskos piemērus un atkārto. Un vēl, aiz tā visa ir vēl kas daudz, daudz svarīgāks – smalkas biznesa psiholoģijas un komunikācijas nianses! 

4. Tev nav sistēmas! 

Efektīva biznesa pamatā ir precīzi definēta sistēma – noteikti elementi, konkrētas aktivitātes un efektivitātes mērījumi katrā posmā. Citiem vārdiem – tev ir izveidots Sales Book jeb biznesa procesu apraksts. Ko tu dari, kā dari, kāpēc dari un kā tiks mērīts rezultāts. Tur nav nekā sarežģīta, tik rūpīgi izpildīts mājas darbs. Loģiski, pārdomāti, strukturēti. Sistēma! 

5. Tu neesi zīmols!

Kā saka Toms Pīterss – “Vai nu tu izveido no sevis zīmolu, vai arī tev nav naudas!” Nevar nepiekrist, jāpiekrīt! Tu vari visu izdarīt pareizi kā pēc grāmatas un negūt vēlamo rezultātu. Jo pietrūkst svara un autoritātes! Cilvēki izvēlas pirkt no ekspertiem. No tiem, kas viņiem patīk un no tiem, kam uzticās. 

6. Tu esi izvēlējies pārāk šauru nišu! 

Reizēm, tu dari ko tādu, kas patīk tev. Un, reizēm, tas patīk tikai tev un vēl pāris cilvēkiem. Tev, protams, pašam šķiet, ka tā lieta reāli ierullē, tomēr bārdas apšņikāšana salonā vai ancuka uzšūšana pēc izmēra ir drīzāk izņēmums, nekā likumsakarība. Saki, ka bārdas tagad modē? Protams. Un tomēr. Šaura niša!

7. Tu runā ar nepareizajiem! 

Efektīvas biznesa sistēmas pamatā ir darbs ar precīzi atlasītu merķa auditoriju. Proti, tu nepiedāvā visu visiem, tu piedāvā atrisināt kādu konkrētu problēmu kādai noteiktai cilvēku kategorijai – jaunajām māmiņām, studentiem, Mārupes uzņēmējiem utt. Konkrētai un mērķtiecīgi atlasītai cilvēku grupai! Ja nesanāk, visbiežāk, tu runā ar nepareizajiem! Un nepareizie nedzird! Un tev nav naudas!

8. Tavs produkts ir tads pats kā citi!

Ko tur vēl lai piebilst – ja tavs produkts potenciālo klientu acīs ir tāds pats kā citi, vienīgais risinājums – samazināt cenu. Un zini, ja vienīgais, ko tu vari pasaulei piedāvāt, ir atlaide – dead! 
Tās ir beigas! Tieši tāpēc eksistē noteikti instrumenti produkta pozicionēšanai un USP radīšanai. Bez tā, nekādi!

9. Tu neesi digitāls!

Citiem vārdiem, tu neesi atrodams online vidē. Iespējams, tevi var atrast Kalnciem tirgū, motokrosā, pludmalē vai kur citur. Patiesībā, tas nav svarīgi! Tev ir jākļūst digitālam. Jābūt tur, kur ir tavi klienti! Jābūt savam blogam, jābūt savam Youtube kanālam, Instagram, Linkedin un Facebook profilam. Tas ir mūsdienu uzņēmēja starta komplekts! 

10. Tu esi parāk digitāls!

Otra galējība. Tu vari uztaisīt super responsīvu mājas lapu, saštepselēt tur visus iespējamos pikseļus un šmikseļus. Un tomēr, ja tavā darbā nebūs dvēseles, game over! Kā mēs laukos sakām – d……ā darbs un materiāli! Tas tāpēc, ka cilvēki izvēlas pirkt no cilvēkiem! Viņi grib ieskatīties tavās acīs, pieskārties un parunāt. Saprast tavas vērtības un motīvus. Sajust mīlestību. 

11. Tu gribi naudu pārāk ātri!

Kļūda! Liela kļūda! Vispirms ir jādod, jādod, jādod, jādod! Par brīvu! 3-4 reizes. Kādu konkrētu vērtību vienam un tam pašam klientam. Un tikai tad tev tiek dota iespēja ieskatīties viņa naudas makā. Ne ātrāk. Mans padoms. Nesasteidz, sāc ar došanu!

12. Tu domā viena darījuma robežās!

Atceries – bizness sākas ar otro darījumu! Tas nozīmē, ka pirmajā reizē tu esi izdarījis savu darbu lieliskā veidā un pircējs vēlas šo lielisko pieredzi atkārtot. Bizness ir klienta pieredze, kas atkārtojas! Un katrā nākamajā reizē piesaistot aizvien plašāku laimīgā klienta draugu loku. 

Turpinājums šeit – www.ccgroup.lv

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s