Veiksmes un panākumu formula

Publicēts žurnālā “Una” 2012.08.

Kas jādara, lai gūtu panākumus? Kur atrast savu veiksmes pavedienu? Tāda formula patiešām eksistē, taču to neviens nezina, izņemot tevi pašu. Esmu pārliecināts, ka vēlies būt veiksmīga, skaista, laimīga un bagāta, varbūt citādā secībā, taču zinu, ka vēlies. Lieliska izvēle! Un kāds ir tavs plāns? Ko tu jau esi paveikusi un ko vēl darīsi, lai vēlmes kļūtu par realitāti? Pirms ejam tālāk, vēlos tev uzdot vēl dažus jautājumus: ko tev nozīmē veiksme? Ko saproti ar vārdu «panākumi»?

“Diamonds are a Girl’s Best Friends,” tā savu veiksmes formulu savulaik izdziedāja Merilina. Formulas galvenā sastāvdaļa ir vīrietis uzvalkā, kurš ik pa brīdim atbrauc ar bentliju, lai skūpstītu un dāvinātu šos oglekļa alotropus. Diezgan vienkārša shēma, kas darbojas nevainojami, ja vien var sastiķēt visas sastāvdaļas. Jāsaka, ka dimanti mūsdienās ir retums, iespējams, tikpat liels retums kā vīrieši, kas tos dāvina. Ja skūpstītgribētāju netrūkst, tad dimantu kā nav, tā nav. Varbūt vīrieši kļuvuši skopi, dzīvo ārpus tavas uztveres zonas, bentlijam beidzies benzīns vai dimantu krājumi ir cauri? Precīzas informācijas man nav, taču viens gan ir skaidrs — dzīve nestāv uz vietas.

Tomēr gaidīsi? Cik ilgi? Nepārproti, es nesniedzu padomus un nemācu, kā dzīvot, jo savu dzīvi veido tu pati, taču ir lietas, kurām es ticu un par kuru vērtību esmu pārliecinājies personīgi. Priecāšos, ja arī tu šodien atradīsi atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem.

Kā jau minēju, formula katram ir sava — atšķirīga un individuāla, tāpēc neklausies padomos, meklē atbildes sevī! Ieklausies un pieņem tikai to, kas ir tavs. Kā lai to zina? Sajūtas pateiks priekšā. Līdzīgi kā veikalā pielaikot kurpes vai kleitu — ja spiež vai krāsa neiet pie sirds, liec atpakaļ plauktā. Ņem no dzīves tikai to, kas liek acīm mirdzēt.

Dienvidāfrika ir viena no bagātākajām vietām pasaulē derīgo izrakteņu un tieši dimantu krājumu ziņā. Lasīju stāstu par kādu šīs valsts fermeri, kas pagājušā gadsimta sākumā, padzirdējis par neizmērojamām bagātībām, ko kāds ik pa laikam atrod, pārdeva savu fermu un devās dimantu meklējumos. Daudzus gadus pavadījis izmisīgos un nesekmīgos meklējumos, viņš izdarīja pašnāvību, ielecot upē. Bet cilvēks, kurš iegādājās viņa īpašumu, pēc pāris gadiem nejauši uzgāja dīvaina paskata iežus, kas izrādījās pilni ar pasaules vērtīgākā dārgakmeņa kristāliem.

Nezinu, cik daudz šajā stāstā ir patiesu faktu, taču zinu, ka dārgakmeņi neatrodas tālumā. Tie ir jāmeklē, taču atrodas tepat, rokas stiepiena attālumā. Patiesībā tu pati esi kā dimants. Iespējams, to vēl neapzinies, taču tevī ir spīts, potenciāls un visi nepieciešamie resursi, lai kļūtu par dārgakmeni. Protams, tas nav ne ātri, ne viegli. Arī pārmaiņas zemes dzīlēs nenotiek vienā dienā, jāpaiet miljardiem gadu, līdz ogle augsta spiediena un temperatūras ietekmē pārtop par dzidru kristālu.

Henrijs Vilsons ir teicis: «Tam, kurš meklē briljantus, ir jārokas dubļos.» Esi gatava meklēt vai tomēr labāk pievienosies citām merilinām cerībā, ka dārgums uzvalkā jau pats ir ceļā pie tevis?

Izdari savu izvēli

Dzīvē svarīgākais vārds ir «izvēle». Tas, kas notiek ar mums pašreiz, ir iepriekšējo izvēļu rezultāts, un rītdiena ir atkarīga no šībrīža lēmumiem, taču vienmēr ir kāds, kas vēlas šo izvēli ietekmēt. Sākumā vecāki nosaka, ar ko pagalmā draudzēties, kādā smilškastē spēlēties, kādu bērnudārzu un skolu apmeklēt, pēc tam izvēles procesā iesaistās priekšnieks, vīrs, vīramāte, kaimiņienes, visu zinošās draudzenes un sazin vēl kas. Arī televīzijā un spoži glancētajos žurnālos mums jau ir gatavs risinājums, kādu matu krāsu vai veļaspulveri pirkt, ar kādu auto braukt un, cik daudz katru mēnesi maksāt par īpašumu kādā no «Saulespļavām». Vienmēr atrodas kāds, kurš zina labāk.

Pārdošanā un vispār dzīvē darbojas viens fundamentāls likums — cilvēki nezina, ko viņi patiesībā vēlas. Līdz brīdim, kad viņiem pasaka priekšā un pārliecina, ka tā ir labākā izvēle. Taču kur esi tu pati? Kur ir tava izvēle? Kas ir tava pārliecība? Cik tālu sniedzas tava atbildība? Mums vienmēr ir izvēle — dzīvot pa vecam vai uzdrīkstēties un spert soli nezināmajā. Protams, tur — ārpus ierastas komforta zonas — nav droši, reizēm pat bīstami. Tieši tāpēc savu uzņēmumu dibina tikai retais, kalnos kāpj un virsotnes sasniedz tikai nedaudzi.

Vairums nekad tā arī neuzzina, ko ir spējīgi sasniegt un kas atrodas aiz tās līnijas, kur saule ar jūru saiet kopā. Lai mainītos lietas apkārt, vispirms jāmainās pašiem. Lai dzīve kļūtu labāka, pašiem jākļūst labākiem: gudrākiem, prasmīgākiem, prasīgākiem. Citādiem. Vairums no mums tiecas pēc labākas, nodrošinātākas dzīves, taču jāsaprot, ka labklājība nesākas uzreiz pēc atgriešanās no bankas ar kārtējo kredītu kabatā — līdz tai ir grūts un tāls ceļš ejams. Labklājība vispirms sākas galvā, mūsu domās un tikai pēc tam pārvēršas par materiālām vērtībām. Manuprāt, nav labas vai sliktas, pareizas vai nepareizas izvēles — tie visi ir mūsu lēmumi, un katrs no tiem tuvina vai attālina no mērķa sasniegšanas. Protams, ar noteikumu, ka dzīvē vispār ir kāds mērķis. Panākumi tāpat kā neveiksmes sākas ar apziņu, ar domāšanas veidu. Panākumi nav naudas daudzums bankas kontā, bet gan mēs paši — par ko kļūstam un cik daudz prieka gūstam ceļā uz izvirzīto mērķi.

Ja varētu sākt dzīvi vēlreiz, ko tu darītu citādi? Jo ātrāk mēs iemācāmies izdarīt izvēles, pieņemt lēmumus un uzņemties par tiem atbildību, jo vairāk spējam kontrolēt notikumus. Tāpēc neuzklausi padomus, atrodi pati savu veiksmes un panākumu formulu, savu personīgo dimantu un noslīpē to līdz pilnībai — uzņemies atbildību par lietām, kas notiek ar un ap tevi. Negaidi, kamēr kāds sakārtos tavu dzīvi, piešķir savam dārgakmenim vēlamo formu un ļauj izpausties skaistumam, ko tas miljonus gadu ir turējis sevī. Domāšanas un attieksmes maiņa pārvērtīs tevī snaudošo ogli par dimantu, un ikdienas rituāli nospodrinās to līdz tūkstoš sauļu mirdzumam.

Sapņo sapņus, kas piepildās

Sapņi ir dažādi, tāpat kā mēs paši. Sapņos mēs smejamies, ceļojam, mīlējamies, prasām algas pielikumu, vadām sapulces, lecam ar izpletni un drosmīgi cīnāmies ar nepatikšanām. Sapņos mēs noņemam maskas, atrodam emocijas kuras pietrūkst ikdienā, uzdrīkstamies būt patiesi un īsti, atļaujamies darīt lietas, kuras parasti nedarām, atbrīvojamies no pašu un apkārtējo radītiem rāmjiem un izdzīvojam šķietami neiespējamo. Daži sapņi nekad netiks īstenoti, izpletņi tā arī nekad netiks izpakoti un algas pielikumi paliks tikai domās, tomēr ir izņēmumi.

Kā tev šķiet, kas ir kopīgs visiem veiksmīgajiem cilvēkiem, kas dzīvē guvuši panākumus?Kāds no viņiem ir uzņēmējs, mūziķis, pavārs vai cita aroda meistars, taču visiem viņiem ir bijis kāds sapnis. Sākumā. Ikviena lieta, ikviens priekšmets mums apkārt kādreiz ir bijis tikai sapnis līdz brīdim, kad kāds ir noticējis un pārvērtis to par realitāti. Slavenais izgudrotājs Tomass Edisons piedzīvoja vairāk nekā tūkstoš neveiksmīgu mēģinājumu, līdz pasaule ieraudzīja viņa radīto elektrisko spuldzīti. Nez, par ko domāja brāļi Raiti, kad būvēja pirmo lidaparātu pasaulē? Man šķiet, ka es zinu. Kāpēc? Kāpēc gan ne? Kāpēc ne tagad? Kāpēc ne mēs? Sapnis apvienojumā ar ticību saviem spēkiem un precīzi definētu mērķi ir garantēts rezultāts.

«Cilvēki, kas sapņo mazus sapņus, dzīvo mazu cilvēku dzīvi,» — tā savā grāmatā «Bagātais tētis, nabagais tētis» raksta Roberts Kijosaki. Ticu, ka tas nav par tevi. Es nezinu, par ko tu domā, taču zinu, par ko tu sapņo. Uzdrīksties sapņot lielus, šķietami neiespējamus sapņus — seko tiem, padari par daļu no sevis, no saviem ikdienas rituāliem. Jo vairāk par tiem domāsi, jo vairāk zemapziņa tos uztvers kā īstenību, un nemanīsi, kā pienāks diena, kad sapņi kļūs par realitāti. Dzīvo savus sapņus, citādi var nākties izdzīvot svešus. Starp citu, par ko tu uzdrošinātos sapņot, ja zinātu, ka nekļūdīsies?

Izveido savus ikdienas rituālus

Vai drīkstu jautāt, kādi ir tavi ikdienas rituāli? Kā tu plāno savu dienu? Kāda tā ir? No kā sastāv? Cikos celies, veic rītarosmi, lasi grāmatu, gatavo brokastis? Kas tevi motivē? Kas sagādā prieku un gandarījumu? Kurā brīdī tu mācies? Kad un kā paaugstini savu pievienoto vērtību?

Esmu personīgi pārliecinājies, ka ikdienas rituāli ir viens no panākumu ķēdes svarīgākajiem posmiem. Jā, es zinu, tu jau tā daudz strādā, ģimenei arī jāvelta laiks, bērnam pulciņš, māja jātīra, suns prasa uzmanību, dārzs neravēts. Tas ir skaidrs, taču jautājums ir par to, kā saplānot dienu tā, lai tev vēl atliek laika sev.

Sāc ar mazumiņu, ar stundu dienā, kurā esi tu pati — neviena netraucēta un laimīga ar sevi. Laiks un pūles, ko ieguldīsi darbā, ļaus tev nopelnīt iztiku, tas, ko ieguldīsi sevī, nodrošinās labklājību. Piešķir savai dzīvei jēgu — ikvienai lietai un rīcībai tajā, atrodi vai radi iemeslu dzīvot un mainīties, iemeslu kļūdīties, uzvarēt, smieties, raudāt vai vienkārši būt. Katra jauna diena sniedz jaunas iespējas, neliels papildu solis šodien, papildu solis rīt, un pēc kāda laika šī nelielā piepūle jau būs kļuvusi par ieradumu, kas mainīs tavu dzīvi.

Psihologi uzskata, nepieciešamas 10–20 dienas, lai izveidotos ieradums. Šis papildu darba rituāls noteiks tavu nākotni — kas un kāda tu būsi pēc 5–6 gadiem. Nav jāstrādā divreiz vai trīsreiz vairāk par pārējiem, pilnīgi pietiek ar 10%, ko veltīsi savai izaugsmei, lai soli pa solim, taču neatlaidīgi un mērķtiecīgi tuvotos izvirzītajam mērķim. Tāpēc izveido savus personīgos izaugsmes rituālus un atceries — nākotne sākas šodien!

Uzdod jautājumus

Uzdod jautājumus un sāc ar sevi. Iepazīsti un objektīvi izvērtē stiprās puses, atklāj vājības, izzini savu spēju robežas un atceries — durvis uz panākumiem veras uz iekšpusi, ne ārpusi. Tev jau ir visas nepieciešamās atbildes, tikai tu to vēl nezini. Uzdod pēc iespējas vairāk, biežāk un sadzirdi atbildes.

Koučingā ir tāds termins kā «spēcīgie jautājumi». Tādi, kas izsit no sliedēm, no ierastās komforta zonas, liek domāt un neļauj izvairīties no atbildes, piemēram: «Kādi ir tavi dzīves mērķi? Kad tu tos sasniegsi? Kur atrodies šobrīd ceļā uz mērķi? Kā zināsi, ka mērķi ir sasniegti?» Ja pajautātu šos jautājumus desmit cilvēkiem, varu saderēt, ka labākajā gadījumā viens vai divi spētu sniegt kaut aptuvenu atbildi.

Turpini uzdot, jo izaugsme ir atrodama posmā starp jautājumu un atbildi. Atrodi atbildes, pieraksti tās uz lapiņas un piespraud mājās pie sienas vai ledusskapja, lai, katru rītu dzerot brokastu kafiju, rakstītais būtu acu priekšā. Iespējams, tieši šajās atbildēs slēpjas tava veiksmes un panākumu formula. Tiklīdz būs skaidri definēts mērķis, termiņi un vērtēšanas kritēriji, pat vismazākais sīkums kļūs svarīgs ceļā uz panākumiem. Bodo Šēfers ir teicis: «Izvirzīt mērķi ir kā uzlīmēt vēstulei pastmarku un uzrakstīt adresātu!» Turpini uzdot jautājumus, aizstāj vecās domas ar jaunām, maini uzskatus un ieradumus, līdz ieraudzīsi pasauli citādu — meklējot atbildes, būs izveidojušies jauni ieradumi, kas izmainīs gan tavu, gan apkārtējo cilvēku dzīvi.

Uzdrīksties dzīvot šodien

Mēs visi zinām, ka vislabākā diena ir rītdiena. Ne reizi vien galvā ienākusi doma: «Rīt sākšu sportot, atmetīšu smēķēšanu, celšos agrāk, lasīšu grāmatas.» Taču rītdiena kā nenāk, tā nenāk. Ir tikai šodiena, tāpēc sāc tagad. Nojauc sienu, ko esi uzbūvējusi, sargājot savu komforta zonu, radi saskaņu ar sevi un cilvēkiem sev apkārt. Attaisi logu un ielaid spirdzinošu rudens gaisu, ļauj patiesām emocijām ienākt savā dzīvē. Lasi grāmatas: Krišnamurti, Ravi Shankar vai Ošo un tu būsi pārsteigta par atklāsmēm, kuras tevi uzmeklēs. Citējot Ošo: «Ja tu patiesi vēlies smieties, tev būs jāiemācās raudāt. Cilvēks, kurš smejas, ir arī cilvēks, kurš raud. Viņš ir līdzsvarots.» Mīli to, ko dari, un dari to ar smaidu un dzirksteli acīs. Izdzīvo mīlestību visās tās izpausmēs — smejies, raudi, kliedz, dziedi, baudi vai nīsti, taču esi patiesa un īsta. Dejo uz galda, peldies mēnessgaismā vai sauļojies kaila — dari visu, ko sirds kāro. Esi par sevi pārliecināta, tiecies pēc panākumiem un tos arī gūsi. Kad izdarīsi vienreiz, gribēsi šos brīžus atkārtot atkal un atkal, līdz panākumi kļūs par tavu ikdienas sastāvdaļu. Ar katru nākamo panākumu apziņas robežas paplašināsies, līdz sapratīsi, ka esi dzimusi panākumiem. Kad gūsi panākumus vienā jomā, uzlabosies arī sniegums citās, jo būs mainījušās tavas vērtības, augusi pašapziņa un pārliecība par savām spējām. Nemeklē īsākos ceļus, īsākie un vieglākie nav domāti tev — tu vari vairāk. Priecājies par dzīvi un pievērs uzmanību sīkumiem, meklē un atrodi sev motivāciju.

Lai ieraudzītu jaunas lietas, nav nepieciešams apceļot pasauli, bet gan jāskatās uz pasauli atvērtām acīm. Izdari lietas, kuras sen esi vēlējusies, un, ja atrod ko vērtīgu, nelaid vaļā. Svarīgāk ir nevis atrast, bet gan mācēt atpazīt un iegūto paturēt. Radi vīziju par to, kas vēlies kļūt, un dzīvo tā, it kā tu jau būtu sasniegusi savu mērķi, ja ne citādi, tad vismaz savās domās un ikdienas ieradumos.

Uzdrīksties! Tas nozīmē, ka tu esi dzīva.

Kad bija pēdējā reize, kad kaut ko darīji pirmo reizi?

Edgars Untāls

Personības izaugsmes un biznesa koučs

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s